Małe dzieci są niezwykle otwarte na świat. Kiedy jednak w kontakcie z rówieśnikami coś idzie nie po ich myśli, potrafią się mocno obrazić i nie łatwo im wtedy wyciągnąć ręki na zgodę. Aby przekonać małe uparciuchy, że nie trzeba tracić czasu na niepotrzebne konflikty, warto sięgnąć po książkę Mądra mysz – zuzia. Zuzia pokłóciła się z julią -wychowanie bez porażek” autorstwa Liane Schneider. Pozycja ta pomoże nauczyć pociechy, jak w sposób konstruktywny rozwiązywać spory.

Odmienne zdanie powodem kłótni

Zuzia to niezwykle rezolutna dziewczynka, której przygody śledzić można w serii książeczek “Mądra mysz”. Tym razem bohaterka spędza miłe popołudnie na zabawie ze swoją najlepszą przyjaciółką Julką. Dziewczynki udają, że znajdują się na lekcjach w szkołę. Początkowa doskonała zabawa niespodziewanie przeradza się jednak w konflikt. Zuzia postanawia bowiem grać rolę surowej nauczycielki, co nie podoba się Julce. Dziewczynka głośno wyraża swoje zdanie i rezygnuje z zabawy. Pomiędzy przyjaciółkami dochodzi do kłótni, w trakcie której Zuzia postanawia zakończyć znajomość z Julką. Po pewnym czasie dziewczynka uspokaja się jednak i zaczyna tęsknić za Julką. Chciałaby ją przeprosić, ale zupełnie nie wie, jak ma to zrobić. Czy Zuzi uda się rozwiązać sytuację? Jak można przyznać się do błędu?

Skuteczne rozwiązywanie konfliktów

“Zuzia pokłóciła się z Julką” to książka poruszająca bardzo ważny temat. Drobne kłótnie i konflikty zdarzają się bowiem niezwykle często zarówno w świecie dzieci, jak i dorosłych. Rozwiązywanie ich nie jest natomiast prostą sprawą. Na przykładzie konfliktu przyjaciółek można przedstawić dzieciom istotę konfliktów oraz tego, w jaki sposób je rozwiązywać. Książka pokazuje, jak ważna jest umiejętność przyznania się do błędu, a także wybaczanie i chęć zrobienia pierwszego kroku w stronę drugiej osoby. W oparciu o przykład dziewczyn łatwiej będzie zrozumieć dzieciom, jak radzić sobie w podobnych sytuacjach oraz jakich zachowań lepiej unikać, aby drobny spór nie przerodził się w wielką kłótnię.